You are currently viewing Jak zdecydować się na zmianę i wytrwać w tym procesie?
proces-zmiany-wspieranie-w-zmianie-monika-kreft

Jak zdecydować się na zmianę i wytrwać w tym procesie?

proces-zmiany-wspieranie-w-zmianie-monika-kreft

Jesteś tu - wspaniale!

Wspieranie w zmianie – jak sama nazwa wskazuje – to miejsce, w którym otrzymasz wsparcie dotyczące zmian w Twoim życiu. Czytasz dzisiaj ten artykuł, zatem Twój proces zmiany jest już w toku, postawiłaś już kilka kroków, które zbliżają Cię do nowej rzeczywistości. Teraz sprawdź jak przygotować się na rewolucję w Twoim życiu!

Zacznijmy od MÓZGU

Nasz mózg dwojako podchodzi do procesu zmian. Z jednej strony woli to co znane, stałe, jednocześnie zmiany go rozwijają. Mózg to wspaniała elastyczna machina, która opiera się na ogromnej ilości procesów działających jednocześnie. Warto pamiętać też o ewolucji, która zostawiła nam gadzi mózg, krzyczący “UCIEKAJ!” w obliczu zmiany.   

Jak zatem przygotować mózg do zmiany?

Zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, sprawność intelektualna, czynności kreatywne – każda czynność zwiększa neuroplastyczność mózgu! Podsumowując – aktywność i wyzwania zwiększają tolerancję mózgu na zmiany poprzez dostarczanie mu coraz to nowych bodźców. Jeśli więc stoisz przed zmianą, uaktywnij Twój mózg i wyćwicz tolerancję na zmiany!

Dlaczego zmiany są trudne?

Jak już wiesz – mózg lubi to co stałe. Wszystko, co nowe budzi opór i strach przed nieznanym. Zmiana to wychodzenie poza strefę komfortu, wymaga wytrwałości, wysiłku i odwagi. Brzmi paradoksalnie, jednak przypomnij sobie ile razy tkwiłaś w czymś, co znałaś, w obawie przed tym, co nowe? Często chęć zmiany ma zbyt małą siłę, niż obawa przed nowym doświadczeniem. Pracując z Klientkami często rozpatrujemy wątek zmiany w kontekście zmiany pracy, przebranżowienia się. Nie wystarczy przyjrzeć się temu, dlaczego nastąpiła chęć/potrzeba zmiany (nawet jeśli mówimy tu np. o wypaleniu zawodowym), konieczne jest dobre przygotowanie, zbudowanie fundamentów na zbliżające się nowości i zrozumienie, że zmiana to skomplikowany proces, wymagający przygotowania – także na kroki wstecz

Idźmy dalej – zmiany są trudne, dlatego, że stawiasz sobie zbyt wysoko poprzeczkę. 

Przykład: Chcę przebranżowić się ze stanowiska sprzedawcy na logistyka.

Co pojawia się w Twojej głowie, gdy myślisz o takiej zmianie?

    • strach, opór, niepewność, 
    • myśli typu: “nie dam rady”, “nie mam wykształcenia”, “brakuje mi…”, “co inni powiedzą”,
    • wycofanie,
    • rezygnacja.

To naturalna reakcja (szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę także poczucie własnej wartości i sprawczości). Chcesz zmiany, która w momencie analizy, wydaje się nieosiągalna. A gdybyś spróbowała inaczej? 

Inaczej - czyli jak oswoić zmianę?

Wyobraź sobie dwie sytuacje:

  1. Chcesz zostać logistykiem, ale myśląc o tym jaka to duża zmiana, rezygnujesz nawet uprzednio nie próbując;
  2. Chcesz zostać logistykiem. Siadasz i rozpisujesz kroki, które musisz podjąć, by nim zostać, sprawdzasz zasoby, które posiadasz i te nad którymi potrzebujesz popracować. Sprawdzasz ile realnie potrwa proces zmiany – przygotowujesz się do zmiany i realizujesz ją małymi krokami, aż osiągasz swój cel. 

Pierwsza sytuacja z automatu eliminuje możliwość zmiany, natomiast przyjrzyj się drugiej. Analizujesz kroki – drogę, którą trzeba przejść, by osiągnąć założony cel. Przygotowujesz realny plan działania – skupiasz się na tym co masz i odkrywasz obszary do rozwoju. Zmiana, która wydawała się nieosiągalna, zmieniła swoją moc po stworzeniu planu. 

 

Sposoby na wytrwanie w zmianie

Jako, że nasze życie to nieustająca zmiana – dobrze znać sposoby, które ułatwią Ci ten proces. Kiedy nauczysz się oswajać zmiany, zobaczysz, jak lekko podejmować decyzje. Zobaczysz też, że można zmieniać zdanie, a opinie innych osób nie będą robiły na Tobie większego znaczenia. 🙂

Do rzeczy!

Przepis na wytrwanie w zmianie:

  1.  Zastanów się dlaczego potrzebujesz zmiany – wypisz najdrobniejsze szczegóły (zadbaj o kolory, otoczenie, emocje, osoby – przywołaj dokładnie to, co czujesz, przypomnij sobie dlaczego potrzebujesz zmiany);
  2.  Zapisz na co chcesz zamienić obecną sytuację (np. pracę). Zapisz wszystkie kroki, które potrzebujesz podjąć, by zmiana była możliwa;
  3. Pamiętaj, by w zgodzie z rzeczywistością, jak najbardziej realnie i świadomie zapisać czas trwania każdego etapu Twojej zmiany;
  4. Przyjrzyj się swoim zasobom – mocnym stronom, talentom, umiejętnościom, kwalifikacjom, znajomościom – sprawdź, które pomogą Ci na Twojej drodze do zmiany, a nad czym potrzebujesz jeszcze popracować;
  5. Skorzystaj ze wsparcia Specjalisty, który pomoże Ci zbudować plan na Twoją zmianę;
  6. Wyobrażaj sobie, że osiągnęłaś już zmianę:
    • jak tam jest?
    • jakie kolory zauważasz?
    • jak się czujesz?
    • jakie emocje Ci towarzyszą? Gdzie dokładnie je czujesz?
    • jaka jesteś?
    • co pomogło ci dojść do tego miejsca?
    • dlaczego było warto włożyć ten trud?

Odpowiedz sobie na powyższe pytania i odpowiedzi, uczucia, przywołuj w momencie słabości, chęci wycofania, trudności. 

bezpłatna-konsultacja-monika-kreft-wspieranie-w-zmianie

Pamiętaj

Zmiany to część naszego życia, nie musisz czuć się samotna podczas tego procesu. Skorzystaj ze wsparcia Specjalisty z tego zakresu. 

Dla zwiększenia Twojego komfortu proponuję Ci sesję próbną za darmo!

Umów się już dziś i do usłyszenia!
Monika Kreft

Szukasz więcej informacji nt. zmiany?

Koniecznie zerknij na “Transteoretyczny model zmiany” na podstawie badań
Jamesa O. Prochalski i Carla C. DiClemente i zrozum, że zmiana to także krok w tył – nieustająca spirala, prowadząca do osiągnięcia założonego celu.   

Ten post ma 2 komentarzy

  1. News Polska

    Doceniam elegancję, z jaką artykuł balansuje między naukową surowością a przystępnością dla każdego czytelnika. To prawdziwy testament Twojego mistrzostwa w sztuce przekazywania informacji.

  2. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!

Dodaj komentarz